Uyku

Uyku

             Uyku ihtiyacını tam olarak gideremeyen veya gece vardiya yapıp gün içinde uyuyan insanlarda; kardiyovasküler hastalık, diyabet gibi metabolik hastalıklar ve bazı kanserlerin görülme sıklığı artmaktadır.

Uyku düzenindeki bozulmaların genelde 2 sistem üzerinden kanser gelişimini etkilediği düşünülmektedir; 1-Kortizol denen bağışıklık sistemi ile ilişkili hormonun gün içi salınma düzenindeki bozulmalardan kaynaklanan bağışıklık sistemi baskılanması 2-Melatonin denen ve kansere karşı koruyucu etkisi olan hormonun salgısındaki azalma.

Uykunun kalitesinin düzelmesi için yapılabilecek bazı yöntemler;

1-Öğleden sonra kafeinli içecekler (kahve veya çay) ve yiyeceklerden (çikolata) uzak durun

2-Akşam 19.00’dan sonra yemek yemeyin

3-Doktorunuz tarafında  önerilen size uygun, düzenli bir egzersiz, uyku düzenine katkı sağlar. Ancak egzersiz, yatma saatinden 3-4 saatten önce yapılmalı

4-Gece, problem çözmeye yönelik görüşmeler veya stres yapacak aktivitelerden uzak durun, bunları gün içinde yapın

5-Elektronik aletleri (Telefon, televizyon gibi) yatak odanızda bulundurmayın

6-Yatak odanız karanlık, sessiz ve uygun ısıda olmalı

7-Yattıktan sonra sizi huzursuz edecek düşüncelerden uzak durmaya çalışın

8-Eğer 15-20 dakikadan uzun süre uyuyamamış iseniz kalkın, ancak televizyon seyretmeyin, kitap okumak gibi sizi rahatlatacak ve uykunuzun gelmesini sağlayacak şeyler yapın

9-Tüm önerilere uymanıza rağmen uyku probleminiz devam ediyor ise doktorunuza başvurunuz.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.