Küçük Moleküllü Akıllı İlaçlar

Küçük Moleküllü Akıllı İlaçlar

Küçük moleküler yapıları sayesinde, kanser hücresinin içine kolayca girerek, hücrenin çoğalma, değişime uğrama ve/veya yaşamasını sağlayan hücre içi yapılar (Yolak adı verilir) üzerine etki eden ilaçlardır.

            Bu ilaçların etki ettiği hücre içi yapılar her kanser türünde bulunmadığı gibi, aynı kanser türüne sahip hastaların hepsinde de bu yapılar bulunmaz. Dolayısıyla, aslında, kişilere özel tedaviye olanak sağlayan ilaçlardır.

Dünyada 30’dan fazla akıllı küçük moleküllü ilaç kanser tedavisinde kullanılmaktadır.

Günümüzde de kullanımı devam eden ilk akıllı küçük moleküllü ilaçlar 2000’li yıllarda geliştirilmiş, 2010’lu yıllardan sonra yeni ilaçlarının geliştirilmesinde sıçrama yaşanmıştır. Son yıllarda kanserde kullanılacak yeni ilaç çalışmaları kemoterapi yerine, küçük moleküllü akıllı ilaçlar ve immünoterapi ilaçları üzerine yoğunlaşmaya başlamıştır.

Küçük moleküllü akıllı ilaçlar, kanserin türü ve evresi, hastanın özelliklerine (yaş, cinsiyet, tansiyon, şeker vb. diğer hastalıkların da olup olmaması gibi) bağlı olarak tek başına veya  diğer ilaçlar ile birlikte kullanılabilmektedir.

Hastalık ve hastanın özelliklerine göre tek bir ilaç kullanılabildiği gibi, bazen 2 akıllı ilaç aynı anda verilebilmektedir. Nadiren başka kanser ilaçları ile birlikte kullanımı da olabilmektedir.

Akıllı ilaçlarında dozaj, onkoloji doktoru tarafından hastalık ve hasta özellikleri göz önüne alınarak belirlenir.

Akıllı ilaçlar ağızdan kullanılan ilaçlardır. Bazı akıllı ilaçlar her gün içildiği gibi bazıları 21 gün içilip 1 hafta ara verilmesi veya 4 hafta içilip 2 hafta ara verilmesi şeklinde kullanılabilmektedir.

Akıllı ilaçların yan etkileri için genelde, başlangıçta 15 günde bir, daha sonra ayda bir yapılan ara kontrol muayenesi ve kan testleri ile değerlendirme yapılmaktadır.

Akıllı ilacın fayda edip etmediği genel olarak 3 ayda bir  yapılan muayene, kan testi, ultrason, tomografi, emar veya PET filmi ile yapılan değerlendirme sonucuna göre belli olur.

Akıllı ilaç uygulamasından elde edilen tedavi sonucuna göre ilaç kesilebileceği gibi, aynı ilaç ile tedaviye devam edilebilir veya yeni ilaçları içeren başka bir tedavi programına geçilebilir.

Akıllı ilaç uygulamalarında kullanılan ilacın türü ve miktarı, hastalığın evresi ve hastanın özelliklerine bağlı olarak çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. (Bakınız Kanser Tedavisinde Yan etkilere Güncel Çözümler). Bu yan etkilerin düzelmesi ve daha az yaşanması ile ilgili onkoloji doktorunuza danışınız.

Akıllı ilaçlar ile tedavi döneminde gündelik aktivitelerde değişiklik (Bakınız Fiziksel Aktivite) yapılıp yapılmaması, beslenmede dikkat edilmesi gereken durumlar (Bakınız Beslenme) konusunda onkoloğunuzdan bilgi alınız.

Akıllı ilaçlar ile tedavi döneminde bitkisel tedavi kullanımı (Bakınız Kanserde Tedavisinde İntegratif Yaklaşımlar) ile ilgili fitoterapi uzmanı onkoloğunuzdan bilgi alınız.      

           

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.