İleri Yaş Erkeklerin Sinsi Hastalığı Prostat Kanserini, Prostatın Kanser Olmayan İyi Huylu Büyümesi’nden Nasıl Ayırırız?

Prostat kanseri erkeklerde ileri yaşta en sık görülen kanser türü olmasına rağmen çoğunlukla iyi huyla prostat büyümesi ile karıştırılarak hekime başvuruda gecikme yaşanabilmektedir. Bu durum, özellikle ileri evre prostat kanserinde yıllarca süren, yorucu tedavi programlarını uygulamak zorunda kalınmasına, hatta bazen tedavilere yanıt vermeyen dirençli hastalık nedeniyle hayatın kaybedilmesine neden olabilmektedir.

            Prostat kanserinde erken evrede en önemli bulgu; gün içinde ve gece sık sık idrara çıkma, idrar yapmakta zorluk, idrarın az miktarda ve güçsüz gelmesi şeklinde olup bulgular iyi huylu prostat büyümesinde de görülebilmektedir.

            İleri evre prostat kanserinde ise bulgular; kemiklere yayılma varsa; kemik ağrıları, karaciğere yayılma var ise; sarılık, karında şişme, yine hastalık yaygınlığına bağlı iştahsızlık, kilo kaybı, beyin yayılmasında; baş ağrısı, denge problemleri, görme problemleri, el veya bacaklarda felç, sara nöbeti geçirme, akciğere yayılma var ise: nefes darlığı, öksürük, kanlı balgam, yan ağrısı, mesaneye ilerlemiş ise; kanlı idrar, idrar yapmakta zorluk şeklinde olabilemektedir.

            Prostat kanseri ile iyi huylu prostat büyümesinin birbirinden ayrılmasında; kandan yapılan PSA testinin aşırı yüksek olması kanseri düşündürür. Yine muayenede prostatın bir bölgesinde sert kitle belirlenmesi yine kanser için önemli bir bulgudur. Ancak kesin tanı, prostatdan alınan biyopsi ile konulmaktadır. Biyopsi işlemi anüsten geçerek kalın barsağın son kısmından prostatın içine giren iğneler ile yapılır.

            İyi huylu büyüme tespit edilen hastalarda, idrarı daha kolay yapmamızı sağlayan ilaçlar ile tedaviye başlanır. Yanıt alınamayan durumlarda ameliyat gerekebilir. Prostat kenserinde ise evresine göre ameliyat, radyoterapi (ışın tedavisi), kemoterapi, hormonal tedavi gibi ilaç tedavileri veya  atom tedavileri yapılmaktadır.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.