Kolesterol Düzeyi Yüksekliği Kanseri Olumsuz Etkiliyor

Kolesterol Düzeyi Yüksekliği Kanseri Olumsuz Etkiliyor

Nature Communication dergisinin 24 Ağustos 2021 tarihli sayısında, Wen ve arkadaşlarının yaptığı bir çalışma yayınlandı. Bu çalışmada, kan kolesterol düzeylerinin yüksek olmasının kanseri neden kötüleştirdiği belirlenmiştir.

Bu çalışmada, kanser hücrelerinin yüksek dozda kolesterol ile temasının, bu kötü huylu hücrelerin ölümünü zorlaştırdığı, sonuç olarak daha fazla çoğalıp yayılmasını arttıracağı belirlenmiştir.
Total kolesterol düzeyi yüksek olan kişilerde, kalp ve beyin damar hastalıklarının daha sık görüldüğü bilinmekteydi. Son yıllarda, kan kolesterol yüksekliğinin kanser üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu yönünde bulgu-lar tespit edilmişti. Bu çalışma ile bu olumsuz etkinin hangi mekanizma ile olduğu anlaşılmış oldu.

Kolesterol Düzeyi Yüksekliği Kanseri Olumsuz Etkiliyor

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.