Fazla Fast Food Tüketmek Yumurtalık Kanseri Yapar mı?

Fazla Fast Food Tüketmek Yumurtalık Kanseri Yapar mı?

Gıdalarda bulunan yağ asitlerinin fazla tüketimi ile gelişen şişmanlık, östrojen hormonu (kadınlık hormonu) dengesizliği ve inflamasyon (mikrobik olmayan iltahaplanma) arttırıcı etkileri nedeniyle indirekt olarak yumurtalık kanseri oluşum riskini artmaktadır.


Avrupa’da, yumurtalık kanserli 1486 hastada yapılan bir çalışmada, kandaki yağ asiti türü ve düzeylerine bakılmıştır. Hazır gıdalarda bulunan trans-elaidik asit ve bazı tür kızartılmış yağlı yiyeceklerde bulunan n-6 linoleik asit ile n-3 alfa-linoleik asit isimli yağların fazla tüketilmesine bağlı kandaki miktarlarının artmasının, yumurtalık kanseri gelişme riskini arttırdığı belirlenmiştir.

Kaynak: Yammine S, Huybrechts I, Biessy C , et al. Dietary and circulating fatty acids and ovarian cancer risk in the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2020 Jul 2:cebp.1477.2019. doi: 10.1158/1055-9965.EPI-19-1477.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.