Likid Biyopsi ve Kemoterapi Etkisinden Kurtulmanın Tuhaf Yöntemi?

Likid Biyopsi ve Kemoterapi Etkisinden Kurtulmanın Tuhaf Yöntemi?

1-Kanser tansında yeni bir döneme geçiliyor!!!
İnsanların kanında kanser hücrelerinden kopmuş küçük DNA kalıntılarının belirlenmesi için yapılan likid biyopsi testi, doktor muayenesinde hiçbir kanser bulgusu olmayan, çekilen filmlerde kanser tespit edilemeyen kişilerde çok erken evrede kanseri yakalamayı sağlayabilir mi? Johns Hopkins Üniversitesi tarafından 65-75 yaşları arasında olan,

diğer test ve filmleri normal ve bilinen bir kanseri bulunmayan 10.006 kadında likid biyopsi testi yapıldığında, bunlardan 26’sında kanser olduğu belirlenmiştir. Likid biyopsi uygulaması, özellikle kanser hastalarında tedavi türünün belirlenmesinde yardımcı bir yöntem olarak Türkiye’de de çeşitli sağlık kuruluşlarında yapılabilmektedir. Ancak, kanser hastalığının, daha çekilen filmlerde ve muayenede tespit edilemeyeceği kadar ufak olduğu erken dönemde yakalanabilmesi için bir fırsat sağladığının bilimsel olarak ilk kez gösterilmesi heyecan yaratmıştır.

2-Kanser hücrelerinin tedaviye direnç kazanmada kullandıkları tuhaf bir yöntem
Kanser hücrelerinin, hayatta kalma yönünde değişik tattikleri mevcuttur. Örneğin, kanser dokusu, belli bir büyüklüğü geçtiğinde, beslenmesi zorlaşacağı için, kan akamını kolaylaştırmak amaçlı kendine ait kan damarları yapması bunun bir örneğidir. Diğer bir yöntem ise zaman içinde kendisi için öldürücü olan kanser ilaçlarına karşı direnç geliştirmesi ve böylece ilacın etkisizleşmesini sağlamasıdır. Kanser hücreleri, ilaç direnci geliştirmede çeşitli yöntemler uygulamaktadır. Bilim insanları tarafından kanser hücrelerinde ilaç direnci gelişimi ile ilgili son buldukları tuhaf bir yöntem, Nature Communications dergisinde yayınlanmıştır. Bu çalışmada araştırmacılar, kanser hücrelerinin daha önce ilaçlar veya diğer nedenlerlerle ölmüş  olanlarını, makropinositoz (nekrositozis) denilen bir işlemle yediklerini, böylece ölen hücrelerdeki temel maddeler olan aminoasit, yağ ve şekerleri temin ederek, bu maddelerin elde edilmesini önleyerek etki eden kanser ilaçlarının etkisini azalttıkları belirlenmiştir.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.