Ailesel Mide Kanseri Riskini Azaltan Bir Tedavi Bulundu

Ailesel Mide Kanseri Riskini Azaltan Bir Tedavi Bulundu

Ailesinde mide kanserli yakınları olanlarda eğer midesinde mikrop var ise  1 haftalık koruyucu antibiyotik ve mide hapı tedavisi yapılırsa mide kanseri daha az görülüyor.

              New England Journal of Medicine Dergisi’nde yayınlanan yeni bir çalışmada, ailesinde mide kanseri öyküsü olan ve yapılan kontrolda midesi’nde (Türkiye’de de toplumda sık rastlanıyor) görülen bir mikrop olan Helicobacter Pylori bakterisine rastlanan (Bu mikrop tespit edildiğinde 2 haftalık bir antibiyotik ve mide hapı ile tedavi ediliyor. Ancak Türkiye’de tedaviden 1 yıl sonra %80 hastada tekrar bu mikrop mideye geri gelmektedir) 1676 hastadan 832’sine 1 haftalık antibiyotik ve mide hapından oluşan tedavi verilmiş iken, 844’üne ise herhangi bir ilaç verilmemiş. On yıla yakın biri süre takip edildiğinde, bu sürenin sonunda mikroba karşı 1 haftalık tedavi alanlarda belirgin olarak daha az mide kanseri görülmüş (Alanlarda %1.2, almayanlarda%2.7 oranında 10 yıl içinde kanser görülmüş).

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.