Yoğurt Meme Kanserini Önlüyor

Yoğurt Meme Kanserini Önlüyor

Yoğurdun bilinen pek çok faydası vardır. Probiyotik özelliği en önemli özelliklerinden biridir. Kalsiyum, protein, B vitaminleri, potasyum ve magnezyum içerir. Kalp sağlığı, kemik sağlığı, bağışıklık sisteminin korunması yönündeki faydaları da bilinmektedir.

            Daha önce yapılan çeşitli çalışmarda meme kanseri gelişimini önlemede günlük yoğurt tüketimin faydalı olduğunu belirlenmiş idi. Medical Hypotheses dergisinde yayınlanan yeni bir bilimsel makalede, meme kanseri gelişimi ile özellikle diş eti iltahabı yapan bakteriler olmak üzere, meme süt kanallarında soruna neden olan çeşitli bakteri ve toksinlerinin, meme kanserini tetikleyebileceği, günlük belli miktarda yoğurt tüketiminin meme knaseri gelişme riskinde azalma yapabileceği bilirilmiştir.

            Gerçekten de, günlük süt ürünleri (yoğurt, kefir gibi) tüketimi ile kanser gelişminin önlenip önlenemeyeceğini inceleyen pek çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların sonuçları 2 büyük araştırmada değerlendirilmiştir. Bunlardan biri, 1.566.940 kişiyi inceleyen 22 çalışmanın sonuçlarını değerlendiren Zangve arkadaşlarının yaptığı ve 2015 yılında yayınlanan bir araştırmadır. Bu arştırmada, 400gr ve üzerinde günlük yoğurt tüketiminin, meme kanser gelişimini %10’a yakın oranda azalttığı hatta bu azalmanın Asya ülkelerinde %27 oranında olduğu belirlenmiştir. Diğer bir araştırma ise Dang ve arkadaşlarının yaptığı, 2011 yılında yayınlanan, 18 çalışmada incelenen 1.063.471 kişiden  elde edilen bilgilerin değerlendirildiği inclemedir. Bu bilimsel yayında da, fazla süt ürünü tüketenlerde az tüketenlere göre %15’lik meme kanseri azalması tespit edildiği bildirilmiştir.

Bu bulgular ışığında bizde, günlük 2 su bardağı (500gr) yoğurt tüketilmesini meme knaserinin önlenmesi adına önermekteyiz.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.