Tesadüfen Bulundu Kanserde Umut Oldu

Tesadüfen Bulundu Kanserde Umut Oldu

Galler’de bir devlet araştırma üniversitesi olan Cardiff Üniversitsi’nde araştırmacılar, yaptıkları araştırma sırasında tesadüfen buldukları bağışıklıkla ilgili bir beyaz kan hücresi çeşitinin, vücudu kanserli hücre yönünden taradığını ve bulduğu yerde imha ettiğini,

sağlılı hücrelere ise hiçbir zarar vermediğini  belirlediler. Fare ve insan kanser hücre kültürlerinde yaptıkları çalışmada, etkili olabileceği belirlenen tedavinin, kanserli insanlarda etkisi konusunda çalışmaların başlanacağını bildirdiler. 

İmmün sistem hücreleri ile yapılan tedaviler yeni değildir. Daha önce, yine bağışıklık sisteminin T-lenfosit denilen beyaz kan hücreleri kanserli hasta kanından alınıp, laboratuvar ortamında yine aynı kişinin kanser hücrelerinin şimerik antijen reseptörü (CAR) denilen kansere özgü yapıları oluşturan sağlayan genleri taşıyıcı virus kullanılarak bu T-lenfositlere yerleştiriliyordu. Bu işlem görmüş Tlenfositler laboratuvar ortamında oluşturulduktan sonra tedavi amaçlı tekrar hastaya geri veriliyordu. Bu tedaviye CAR-T Hücre tedavisi ismi verilimiş idi.  Bu yeni tedavi yönteminde diğerlerinden farklı olarak sadece bir kanser türüne özgü değil tüm kanser türlerini tanıyan yeni bir bağışıklık sistemi hücresinin kullanılması, kanser hastaları için yeni bir umut ışığı olarak değerlendiriliyor.   

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.