Kanser Haberleri - 14.01.2020

Kanser Haberleri - 14.01.2020

1. Ev hayvanlarında en fazla ölüm nedeni kanser. The Healt Mania web sayfasında yayınlanan bir haberde, ev hayvanı sağlık ürünleri geliştiren bir firma ile Amerikan Veteriner Tıp Derneği tarafından birlikte yapılan bir araştırmada, ev hayvanlarında en sık ölüm nedeni kanser olarak belirlendi. On yaş üzerindeki her 3 ev kedisinden birinin ve her iki ev köpeğinden birinin kansere yakalandığı belirlendi.

İnsanlarda da kanser, kalp hastalıkları ile birlikte en sık ölüm nedeni olan 2 hastalıktan biri. İnsanlarda kanser gelişiminde beslenme, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar, aspest gibi kanserojenlere maruziyet, ırsiyet gibi çeşitli nedenler etken olarak bilinmektedir. Ancak, evhayvanlarında neden bu kadar sık kanser görüldüğü konusunda net bir bilgi yok. Az sayıdaki çalışmada, hayvanlarda kanser nedeni olarak hormonal faktörler, viral enfeksiyonlar, kötü kalitede besinlerin ilişkili olabileceği belirlenmiştir. Konu hakkında ayrıntılı bilgiyi “htpps://thehealthmania.com/cancer-is-now-the-leading-cause-of-death-in-pets/996/” web adresinde bulabilirsiniz.


2. Kudret narı kanserin büyümesini önlüyor. “The Cell Communication and Signaling” dergisinde yayınlanan bir çalışmada, insan ağız mukoza kanser hücrelerinde Kudret Narı ekstresi kullanımı ile piruvat ve laktat düzeyleri, glikoliz oranları ve yağ asidi sentezinde görevli genlerin aktivitesinde belirgin bir azalma ve oksidatif stres ile ilişkili kanser hücre ölümünü arttırdığı belirlendi. Bu bulguların ışığında, insanlarda kudret narının hem kanserden korunma, hem de kanser olanlarda standart tedavilerin yanında tamamlayıcı unsur olarak kullanımı konusunda yeni çalışmalar planlanmaktadır. Kudret narının özellikle şeker hastalığı, mide rahatsızlıkları, kan kolesterolü üzerinde faydaları bilinmekte ve sık olarak bu amaçlarla tüketilmektedir. Kudret narı; salatalık, kabak, balkabağı, karpuz ve kavun gibi Cucurbitacea familyası bitkilerine karşı bilinen alerji durumlarında kullanılmamalıdır. Bitkinin bütün kısımları kan şekerini düşürdüğü için kan şekeri düşme eğilimi olan kişilerde (Veya ilaçlarla kan şekeri tam olarak düzenlenemeyen ara sıra kan şekeri düşen hastalarda kişilerde) kullanılmamalı, şeker ilacı kullanan hastalarda ise kan şeker takibi yapılarak kullanılmalıdır. Rahim kasılmasını uyarıcı etkisi nedeniyle hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Kısırlık tedavisi gören erkek ve kadınlarda kullanılmamalıdır. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Kanserde kullanılma şekli zeytin yağı içinde bekletilerek hazırlanan maseratıdır. Koruyucu olarak, ayrıca meyvesi sebze gibi tüketilebilmektedir. (Maserat hazırlanması konusunda bilgi için lütfen web sayfamdan bana mesaj atınız.)

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.