Dünyadan Haberler - 08.01.2020

Dünyadan Haberler - 08.01.2020

1-Yapay zeka ile etkinliği hesaplanmış bir immünoterapi (Aşı tedavisi) yöntemi, gırtlak kanseri gibi baş-boyun kanserlerinde ameliyat sonrasında hastalık tekrarlama riskini azaltma ve yumurtalık kanseri tedavisinde, kanser hastaları üzerinde etkileri konusunda araştırılmaya başlandı. Çalışmalarda kullanılan TG4050 isimli immünoterapi ilacı, Modifiye Virüs Ankara’nın gen yapısı içine yerleştirilen, kanserli kişinin tümörüne ait antijenik özellikleri taşıyan genlerin kullanılması ile elde ediliyor.

2-Aspirin’in kalın barsak kanseri riskini azaltıcı etkisi ile ilgili yeni bir çalışma planlanıyor. Özellikle ailesinde kalın barsak kanseri öyküsü olan kişilerde hangi dozda aspirinin koruyucu etkisi olduğu yapılacak çalışma ile araştırılacak. Bu çalışma ile aspirine bağlı gelişebilecek; mide ve böbrek problemleri ile kanama gibi yan etkileri en aza indirecek-en az aspirin dozunun ne olduğu belirlenmeye çalışılacak.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.