VULVA KANSERİ

Vulva kanseri, sık görülen kanser türlerinden değildir. Hastalık çoğunlukla erken evrede yakalanabilmektedir.

Vulva kanserinde sık görülen bulgular;

1-Vulvada beliren yara

2-İdrar yapmakta zorluk

3-Kasık bölgesinde ağrı

4-Kasıklarda şişlik

5-Yatınca daha belirginleşen sırt, bel ve kalça ağrısı

6-Kansızlık

7-Sarılık

8-Öksürük, balgam çıkarma, kanlı balgam çıkarma, nefes darlığı, yana yatınca ağrı ve nefes darlığı

9-Kilo kaybı

10-Aşırı halsizlik

12-Gayta yapmakta zorluk

13-Diğer daha nadir görülen bulgular

 şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu bulguların bazıları hastalığın vulva çevresindeki oluşturduğu baskı ve diğer etkileriyle olabildiği gibi, diğer bulgular hastalığın diğer organlara yayılması ile oluşabilmektedir. Yukarıda belirtilen bulguların bazıları kolayca düzelen, kanser dışı rahatsızlıklarda da görülebildiği gibi bazıları ise bu hastalığa özgü özellikler taşımaktadır. (NOT: Yukarıda belirtilen bulgular prostat kanserinde görülen bulguların hepsini içermediğinden hastaların '’Bu bulgulara benzer yakınmam yok o nedenle vulva kanseri olamam’' diye düşünmeleri yanlış olacağı gibi ‘Vulvamda yara var o halde kesin vulva kanseriyim’' diye düşünmeleri de yanlış olacaktır. Bu nedenle, herhangi bir sağlık yakınması olmayan kişide yeni gelişen bir bulgu ortaya çıktığında doktora başvurarak kontrolünü yaptırması uygun olacaktır).

Vulva kanserinde, tüm kanserlerde olduğu gibi, hastalığa sebep olan etkeni kesin olarak belirlemek zordur. Hastalığın oluşmasında riski artıran bazı faktörler şöyledir:

1-Yaşlanma

2-Human papilloma virüs enfeksiyonu olması

3-Sigara içilmesi

Vulva kanseri tanısı ile gelen hastalarda tedavi, onkoloji doktoru tarafından hastanın özellikleri göz önüne alarak belirlenmektedir, ancak çok genel bir şekilde vulva kanserinde tedaviyi özetleyecek olursak; cerrahi, radyoterapi ve ilaçlar ile olmaktadır.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.