VAJİNA KANSERİ

Vajina kanseri, nadir görülen bir kanser türüdür. Hastalık çoğunlukla erken evrede yakalanabilmektedir.

Vajina kanserinde sık görülen bulgular;

1-Vajinal kanama

2-Ağrılı cinsel ilişki

3-Cinsel ilişki sırasında vajinal kanama

4-Vajinal akıntı

5-Kasıklarda ele gelen şişlik

6-Kanlı idrar yapma,

7-Gayta yapmakta zorluk

8-Sık gayta yapma isteği

9-Karında şişlik

10-Karında sıvı toplanması

11-Sarılık

12-Öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı, kanlı balgam

13-Diğer daha nadir görülen bulgular

 şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu bulguların bazıları hastalığın vajinada oluşturduğu baskı ve diğer etkileriyle olabildiği gibi, diğer bulgular hastalığın diğer organlara yayılması ile oluşabilmektedir. Yukarıda belirtilen bulguların bazıları kolayca düzelen, kanser dışı rahatsızlıklarda da görülebildiği gibi bazıları ise bu hastalığa özgü özellikler taşımaktadır. (NOT: Yukarıda belirtilen bulgular vajina kanserinde görülen bulguların hepsini içermediğinden hastaların '’Bu bulgulara benzer yakınmam yok o nedenle vajina kanseri olamam’' diye düşünmeleri yanlış olacağı gibi ‘’Vajinal kanamam var o halde kesin vajina kanseriyim’' diye düşünmeleri de yanlış olacaktır. Bu nedenle, herhangi bir sağlık yakınması olmayan kişide yeni gelişen bir bulgu ortaya çıktığında doktora başvurarak kontrolünü yaptırması uygun olacaktır).

Vajina kanserinde, tüm kanserlerde olduğu gibi, hastalığa sebep olan etkeni kesin olarak belirlemek zordur. Hastalığın oluşmasında riski artıran bazı faktörler şöyledir:

1-Artan yaş

2-Annesi hamileliği sırasında dietilstilbestrol kullanmış ise

3-Sigara içilmesi

4-AİDS hastalığının olması

Vajina kanseri tanısı ile gelen hastalarda tedavi, onkoloji doktoru tarafından hastanın özellikleri göz önüne alarak belirlenmektedir, ancak çok genel bir şekilde tedaviyi özetleyecek olursak; cerrahi, radyoterapi ve ilaçlar ile olmaktadır.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.