TİMOMA VE TİMİK KANSER

Timoma ve timik kanser her iki akciğer arasındaki boşluk bölgesinde (Mediasten) bulunan timus isimli bezden kaynaklanan kanser türleridir. Nadir görülürler. Genelde bulgu verir hale geldiklerinde ileri evrede olmaktadırlar.

Bu kanserlerde sık görülen bulgular;

1-Öksürük

2-Göğüsde ağrı hissi

3-Öksürükle beraber balgam çıkarma

4-Nefes darlığı

5-Yutma güçlüğü

6-Sık enfeksiyon geçirme

7-Kansızlık

8-Halsizlik

9-Baş dönmesi

10-Hastalıklı hücreler tarafından salgılanan maddelerle oluşan hastalıklar görülebilir (Örneğin; myastenia gravis, cushing hastalığı, addison hastalığı gibi).

11-Diğer daha nadir görülen bulgular

şeklinde görülmektedir. Bu bulguların bazıları hastalığın ilk çıktığı bölgede oluşturduğu baskıya bağlı oluşabildiği gibi, diğerleri de hastalığın başka organlara yayılması veya kana salgıladığı maddelerle ortaya çıkan bulgular şeklinde olabilmektedir. Yukarıda verilen bulguların bazıları kolayca düzelen kanser dışı rahatsızlıklarda da görülebildiği gibi bazıları ise sadece bu hastalığa özgü özellikler taşımaktadır (NOT: Yukarıda belirtilen bulgular bu kanserlerinde görülen bulguların hepsini içermediğinde hastaların '’Bu bulgulara benzer yakınmam yok, o nedenle timoma veya timik  kanseri olamam’' diye düşünmeleri yanlış olabileceği gibi '’Göğüs bölgemde baskı ve öksürük var o halde kesin timoma veya timik kanserim’' diye düşünmeleri de yanlış olacaktır. Bu nedenle herhangi bir sağlık yakınması olmayan kişide yeni gelişen bir bulgu ortaya çıktığında doktora başvurarak kontrol yaptırması doğru yaklaşım olacaktır).

Timoma veya timik kanserde, tüm kanserlerde olduğu gibi hastalığa sebep olan etkeni kesin olarak belirlemek zordur. Hastalığın oluşumunda riski arttıran bazı faktörler şöyledir;

1-Timusun bulunduğu bölgeye küçük yaşlarda başka hastalıklarla ilgili radyoterapi yapılmış olması

2-Tam kesin olmamakla beraber bazı viral enfeksiyonların timoma veya timik kanserle ilişkili olabileceğine dair bulgular mevcuttur.

Timoma veya timik kanseri tanısı ile gelen hastalarda tedavi, hastanın özellikleri gözvönüne alınarak belirlenmektir. Ancak çok genel bir şekilde timoma veya timik  kanserde tedaviyi özetleyecek olursak; cerrahi, radyoterapi ve ilaçlar ile yapılmaktadır.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.