NAZOFARİNKS KANSERİ

Nazofarinks kanseri, nazofarinks (geniz denilen yutağın üst kısmı) bölgesinden kaynaklanan kanserlerdir. Sık görülmez. Bu hastalık bazen erken evrede bulgu verir iken, bazen ancak ileri evrede hasta tarafından hissedilebilmektedir.

Nazofarinks kanserinde  sık görülen bulgular;

1-Tükrükte kan gelmesi

2-Burundan kanlı akıntı gelmesi

3-Duyma kaybı

4-Boyunda ele gelen yumru

5-Baş dönmesi, baş ağrısı, yürürken sendeleme, çift görme, kol ve bacakta kuvvet kaybı, sara nöbeti geçirme

6-Yatınca daha belirginleşen sırt, bel veya kalça ağrısı

7-Kilo kaybı

8-Aşırı halsizlik

9-Diğer daha nadir görülen bulgular

şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu bulguların bazıları hastalığın bulunduğu bölgede oluşturduğu etkiden kaynaklanırken, diğerleri hastalığın başka organlara yayılması ile oluşabilmektedir. Yukarıda belirtilen bulgulardan bazıları kolayca düzelen kanser dışı rahatsızlıklarda da görülebildiği gibi, bazıları ise bu hastalığa özgü özellikler taşımaktadır (Not: Yukarda belirtilen bulgular nazofarinks kanserinde  görülebilen bulguların hepsini içermediğinden hastaların “Bu bulgulara benzer yakınmam yok o nedenle nazofarinks kanseri olamam” diye düşünmeleri yanlış olacağı gibi “Kanlı burun akıntım var o halde kesin nazofarinks kanseriyim” diye düşünmeleri de yanlış olacaktır. Bu nedenle, herhangi bir sağlık yakınması olmayan kişide yeni gelişen bir bulgu ortaya çıktığında, doktora başvurarak kontrolünü yaptırması doğru yaklaşım olacaktır).

            Nazofarinks kanserinde, tüm kanserlerde olduğu gibi hastalığa sebep olan etkeni kesin olarak belirlemek zordur. Hastalığın oluşmasında riski arttıran bazı faktörler şöyledir;

1-Epstein-Barr virüs enfeksiyonu olması

2-Ailede nazofarinks kanseri olan başka bireylerin olması

3-Tuzlanmış besinleri aşırı tüketmek

4-Erkeklerde kadınlardan daha sık görülür

Nazofarinks kanseri tanısı ile gelen hastalarda tedavi, onkoloji doktoru tarafından hastanın özellikleri göz önüne alınarak belirlenmektedir. Ancak, çok genel bir şekilde tedaviyi özetleyecek olursak; radyoterapi ve ilaçlar ile olmaktadır.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.