MALİGN MEZOTELYOMA

M.Mezotelyoma kanseri, akciğerin plevra denilen zar kısmından kaynaklanan kanser türüdür. Türkiye’de kırsal kesimde toprakta sık rastlanılan asbest maddesine bağlı Avrupa ve Amerika’dan daha sık görülen bir hastalıktır.  Bu hastalık bazen erken evrede bulgu verir iken, bazen ancak ileri evrede hasta tarafından hissedilebilmektedir.

M.Mezotelyoma’da sık görülen bulgular;

1-Öksürük ve balgam çıkarma

2-Yana yatınca ağrı ve nefes darlığı

3-Koltuk altında ele gelen yumru

4-Boyunda ele gelen yumru

5-Baş dönmesi, baş ağrısı, yürürken sendeleme, çift görme, kol ve bacakta kuvvet kaybı, sara nöbeti geçirme

6-Yatınca daha belirginleşen sırt, bel veya kalça ağrısı

7-Sarılık

8-Kilo kaybı

9-Aşırı halsizlik

10-Kansızlık

11-Diğer daha nadir görülen bulgular

şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu bulguların bazıları hastalığın akciğerde oluşturduğu etkiden kaynaklanırken, diğerleri hastalığın başka organlara yayılması ile oluşabilmektedir. Yukarıda belirtilen bulgulardan bazıları kolayca düzelen kanser dışı rahatsızlıklarda da görülebildiği gibi, bazıları ise bu hastalığa özgü özellikler taşımaktadır (Not: Yukarda belirtilen bulgular malign mezotelyoma da görülebilen bulguların hepsini içermediğinden hastaların “Bu bulgulara benzer yakınmam yok o nedenle m.mezotelyoma olamam” diye düşünmeleri yanlış olacağı gibi “Öksürük ve yan ağrısı  yakınmam var o halde kesin  m.mezotelyomayım” diye düşünmeleri de yanlış olacaktır. Bu nedenle, herhangi bir sağlık yakınması olmayan kişide yeni gelişen bir bulgu ortaya çıktığında, doktora başvurarak kontrolünü yaptırması doğru yaklaşım olacaktır).

            Malign Mezotelyoma’da, tüm kanserlerde olduğu gibi hastalığa sebep olan etkeni kesin olarak  belirlemek zordur. Hastalığın oluşmasında riski arttıran bazı faktörler şöyledir;

1-Asbest maruziyeti

2-Daha önce o bölgeye başka bir kanser nedeniyle radyoterapi (Işın tedavisi) yapılmış olması

3-Simian Virus 40 (SV40) gibi bazı viral enfeksiyonları olan hastalarda risk artmıştır

M:Mezotelyoma tanısı ile gelen hastalarda tedavi, onkoloji doktoru tarafından hastanın özellikleri göz önüne alınarak belirlenmektedir. Ancak, çok genel bir şekilde tedaviyi özetleyecek olursak; cerrahi, radyoterapi, ilaçlar ile olmaktadır.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.