KONDROSARKOM

Kemik kanserleri, daha çok diğer organlardan yayılma şeklinde karşımıza çıkmaktadır (Örneğin: akciğer, meme kanseri gibi). Kemiğin kendi kanserleri oldukça nadir rastlanan kanser türlerindendir. Kıkırdak doku kanseri ise çok nadir görülmektedir.

Kemiğin kendi kanserleri erken evrede ağrı şeklinde bulgu verir. Omurga kemiğinin kanserleri zaman zaman bel fıtığı, kireçlenme gibi hastalıklarla karıştırılarak tanısı gecikebilmektedir. Kıkırdak dokusunun kanserleri ise daha çok kanserli bölgedeki şişlik ve ağrı şeklinde bulgu verir.

Kemik ve kıkırdak doku kanserlerinde sık görülen bulgular;

  • Yatınca veya oturunca daha belirginleşen sırt, bel veya kalça ağrısı
  • Nedensiz yere gelişen ani kemik kırıkları
  • Öksürük, balgam çıkarma, kanlı balgam çıkarma, nefes darlığı, yan yatınca ağrı
  • Baş dönmesi, baş ağrısı, yürürken sendeleme, çift görme, kol ve bacaklarda kuvvet kaybı, sara nöbeti geçirme
  • Kansızlık
  • Aşırı halsizlik
  • Diğer daha nadir görülen bulgular

şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu bulguların bazıları hastalığın kemikte veya kıkırdakta oluşturduğu etkiden kaynaklanırken, diğerleri hastalığın başka organlara yayılması ile oluşabilemektedir. Yukarıda belirtilen durumlardan bazıları kolayca düzeltilebilen kanser dışı rahatsızlıklarda görülebildiği gibi bazıları ise sadece bu hastalığa özgü özellikler taşımaktadır (NOT: Yukarıda belirtilen bulgular kemik veya kıkırdak doku kanserlerinde görülen bulguların hepsini içermediğinden hastaların '’Bu bulgulara benzer yakınmam yok, o nedenle kanser olamam’' diye düşünmeleri yanlış olabileceği gibi '’Yatınca kemik ağrılarım var o halde kesin kanserim’' diye düşünmeleride yanlış olacaktır. Bu nedenle, herhangi bir sağlık yakınması olmayan kişide yeni gelişen bir bulgu ortaya çıktığında doktora başvurarak kontrol yaptırması doğru yaklaşım olacaktır).

Kemik ve kıkırdak doku kanserinde, tüm kanserlerde olduğu gibi hastalığa sebep olan etkeni kesin olarak belirlemek zordur. Hastalığın oluşumunda riski arttıran bazı faktörler şöyledir;

  • Ailede Li-fraumeni sendromu veya herediter retinoblastoma gibi genetik hastalıkları olan akrabaların bulunması
  • Page hastalığı denen kemik hastalığı olanlarda kemik kanseri daha sık görülmektedir
  • Daha önce kemiklerin olduğu bölgelere radyoterapi (ışın tedavisi) yapılmış olması

Kemik ve kıkırdak doku kanseri tanısı ile gelen hastalarda tedavi, onkoloji doktoru tarafından hastanın özellikleri gözönüne alınarak belirlenmektir. Ancak çok genel bir şekilde kemik kanserinde tedaviyi özetleyecek olursak; cerrahi, radyoterapi ve ilaçlar ile yapılmaktadır.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.