KARACİĞER KANSERİ

Karaciğer kanseri, son yıllarda daha sık görülmeye başlanmıştır. Bu hastalık, bazen erken evrede bulgu verir iken, bazen ancak ileri evrede hasta tarafından hissedilebilmektedir.

            Karaciğer, kanserin diğer organlardan sık yayıldığı yerlerden biridir. Kalın barsak, akciğer, meme, pankreas, mide kanseri gibi pek çok kanser türünde sık sık karaciğere yayılma görülür. Bu durumlarda ilaç tedavisi, hastalığın köken aldığı kansere göre yapılmaktadır. Örneğin, mide kanseri karaciğere yayılmış ise karaciğerdeki kitlelerin tedavisi de mide kanseri ilaçları ile yapılmaktadır.

Karaciğer kanserlerinde sık görülen bulgular;

1-Karın sağ üst yarısında ağrı

2-Karın sağ üst yarısında dolgunluk hissi

3-Sağ omuzda ağrı

4-Sarılık

5-Karında sıvı toplanması

6-Halsizlik,

7-İştahsızlık

8-Bulantı-kusma

9-Yana yatınca ağrı veya nefes darlığı gelişmesi

10-Baş dönmesi, baş ağrısı, yürürken sendeleme, çift görme, kol ve bacakta kuvvet kaybı, sara nöbeti geçirme

11-Yatınca daha belirginleşen sırt, bel veya kalça ağrısı

12-Kilo kaybı

13-Diğer daha nadir görülen bulgular

şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu bulguların bazıları hastalığın karaciğerde oluşturduğu etkiden kaynaklanırken, diğerleri hastalığın karaciğer dışındaki organlara yayılması veya başka organa yayılmadan kana salgıladığı bazı maddelerle oluşan bulgular (Paraneoplastik sendrom) şeklindedir. Yukarıda belirtilen bulgulardan bazıları kolayca düzelen kanser dışı rahatsızlıklarda da görülebildiği gibi bazıları ise bu hastalığa özgü özellikler taşımaktadır (Not: Yukarda belirtilen bulgular karaciğer kanserlerinde görülebilen bulguların hepsini içermediğinden hastaların “bu bulgulara benzer yakınmam yok o nedenle karaciğer kanseri olamam” diye düşünmeleri yanlış olacağı gibi “sarılığım gelişti o halde kesin karaciğer kanseriyim” diye düşünmeleri de yanlış olacaktır. Bu nedenle, herhangi bir sağlık yakınması olmayan kişide yeni gelişen bir yakınma ortaya çıktığında doktora başvurarak kontrolünü yaptırması doğru yaklaşım olacaktır).

            Karaciğer kanserinin nedenleri incelendiğinde, tüm kanserlerde olduğu gibi kesin nedeni belirlemek zordur. Karaciğer kanseri gelişme riskini arttıran bazı faktörler şöyledir;

1-Hepatit B veya Hepatit C enfeksiyonunun uzun yıllar devam etmesi

2-Hemokromatozis veya Wilson hastalığı gibi genetik karaciğer hastalıkları

3-Alkola bağlı olmayan karaciğer yağlanması

4-Uzun yıllar aşırı aflatoksin denilen ve toz baharat, kurutulmuş incir kabuğu gibi besinlerde üreyen bir mantarın zehirli toksisine maruz kalmak

5-Aşırı ve uzuın yıllar alkol kullanımı

6-Ailede sık olarak karaciğer kanseri görülmesi

Güncel onkolojik yaklaşımda karaciğer kanseri tedavisi; onkoloji doktoru tarafından bu tanı ile başvuran hastanın özellikleri göz önüne alınarak belirlenmektedir. Ancak, çok genel bir şekilde özetleyecek olursak; Karaciğer kanserinde tedavi yöntemi; cerrahi, kemoterapi ve akıllı ilaçlar ile olmaktadır.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.