KIKIRDAK DOKU (KONDROSARKOM) KANSERİ

Kıkırdak doku kanserleri, oldukça nadir rastlanan kanser türlerindendir.

Kıkırdak kanserleri erken evrede daha çok kanserli bölgedeki şişlik ve ağrı şeklinde bulgu verir.

Kıkırdak doku kanserlerinde sık görülen bulgular;

1-Kanserli bölgede şişlik ve ağrı

2-Öksürük, balgam çıkarma, kanlı balgam çıkarma, nefes darlığı, yan yatınca ağrı

3-Baş dönmesi, baş ağrısı, yürürken sendeleme, çift görme, kol ve bacaklarda kuvvet kaybı, sara nöbeti geçirme

4-Kansızlık

5-Aşırı halsizlik

6-Kilo kaybı

7-Diğer daha nadir görülen bulgular

şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu bulguların bazıları hastalığın kıkırdakta oluşturduğu etkiden kaynaklanırken, diğerleri hastalığın başka organlara yayılması ile oluşabilmektedir. Yukarıda belirtilen durumlardan bazıları kolayca düzeltilebilen kanser dışı rahatsızlıklarda görülebildiği gibi bazıları ise sadece bu hastalığa özgü özellikler taşımaktadır (NOT: Yukarıda belirtilen bulgular kıkırdak doku kanserlerinde görülen bulguların hepsini içermediğinden hastaların '’Bu bulgulara benzer yakınmam yok, o nedenle kanser olamam’' diye düşünmeleri yanlış olabileceği gibi ‘’Eklem yerimde şişlik ve ağrılarım var o halde kesin kıkırdak kanseriyim’' diye düşünmeleri de yanlış olacaktır. Bu nedenle, herhangi bir sağlık yakınması olmayan kişide yeni gelişen bir bulgu ortaya çıktığında doktora başvurarak kontrol yaptırması doğru yaklaşım olacaktır).

Kıkırdak doku kanserinde, tüm kanserlerde olduğu gibi hastalığa sebep olan etkeni kesin olarak belirlemek zordur. Hastalığın oluşumunda riski arttıran bazı faktörler şöyledir;

1-Daha önce o bölgeye başka bir kanser tedavisi için radyoterapi (ışın tedavisi) yapılmış olması

2-Enkondroma veya osteokondroma denen kıkırdak dokusundan kaynaklanan iyi huylu tümörler kıkırdak doku kanseri gelişme riskini arttırırlar.

Kıkırdak doku kanseri tanısı ile gelen hastalarda tedavi, onkoloji doktoru tarafından hastanın özellikleri göz önüne alınarak belirlenmektir. Ancak çok genel bir şekilde kıkırdak doku kanserinde tedaviyi özetleyecek olursak; cerrahi, radyoterapi ve ilaçlar ile yapılmaktadır.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.