GIRTLAK KANSERİ

Sık görülen kanser türlerinden bir olan Gırtlak (Larinks) kanseri, çoğunlukla erken evrede bulgu verir.

Larinks kanserlerinde sık görülen bulgular;

1-Seste değişiklik; ses kısıklığı, seste çatallaşma

2-Boğazda ağrı

3-Boyunda ele gelen şişlik

4-Öksürük

5-Balgam çıkarma

6-Balgamda kan gelmesi

7-Nefes darlığı

8-Yana yatınca ağrı veya nefes darlığı gelişmesi

9-Boyunda veya boyundan kola vuran ağrı

10-Baş dönmesi, baş ağrısı, yürürken sendeleme, çift görme, kol ve bacakta kuvvet kaybı, sara nöbeti geçirme

11-Yatınca daha belirginleşen sırt, bel veya kalça ağrısı

12-Kansızlık

13-Kilo kaybı

14-Aşırı halsizlik

15-Yutma güçlüğü

16-Diğer daha nadir görülen bulgular

şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu bulguların bazıları hastalığın gırtlakta oluşturduğu etkiden kaynaklanırken diğerleri, hastalığın gırtlak dışındaki diğer organlara yayılması ile oluşabilmektedir. Yukarıda belirtilen bulgulardan bazıları kolayca düzelen kanser dışı rahatsızlıklarda da görülebildiği gibi bazıları ise bu hastalığa özgü özellikler taşımaktadır (Not: Yukarda belirtilen bulgular gırtlak kanserlerinde görülebilen bulguların hepsini içermediğinden hastaların “Bu bulgulara benzer yakınmam yok o nedenle gırtlak kanseri olamam” diye düşünmeleri yanlış olacağı gibi “Ses kısıklığım var o halde kesin gırtlak kanseriyim” diye düşünmeleri de yanlış olacaktır. Bu nedenle, herhangi bir sağlık yakınması olmayan kişide yeni gelişen bir yakınma ortaya çıktığında doktora başvurarak kontrolünü yaptırması doğru yaklaşım olacaktır).

            Gırtlak kanserinin nedenleri incelendiğinde, tüm kanserlerde olduğu gibi kesin nedeni belirlemek zordur. Gırtlak kanseri gelişme riskini arttıran bazı faktörler şöyledir;

1-Sigara kullanımı

2-Pasif sigara içiciliği

3-Yaşın artması

4-Kötü beslenme

5-Alkol kullanımı

6-Kömür tozu gibi kanserojenlere uzun süre maruziyet

7-Kronik asit ve safra reflü hastalığı

 

Güncel onkolojik yaklaşımda gırtlak kanseri tanısı ile başvuran hastanın tedavisi, hastanın özellikleri göz önüne alınarak belirlenmektedir. Ancak çok genel bir şekilde özetleyecek olursak; tedavi cerrahi, radyoterapi ve ilaçlar ile yapılmaktadır.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.