BÖBREK KANSERİ

Böbrek kanserleri son yıllarda daha sık görülmeye başlayan tümörlerdir. İlaç tedavileri ile ilgili son 8 yıldır çok hızlı gelişmeler sağlanmış, özellikle aşı ve akıllı ilaç kullanımıyla tedavi başarı oranlarında belirgin artış sağlanmıştır.

 

Böbrek kanserlerinde sık görülen bulgular;

1-Yan ağrısı

2-Kanlı idrar yapma

3-Öksürük

4-Balgam çıkarma

5-Balgamda kan gelmesi

6-Nefes darlığı

7-Yana yatınca ağrı veya nefes darlığı gelişmesi

8-Baş dönmesi, baş ağrısı, yürürken sendeleme, çift görme, kol ve bacakta kuvvet kaybı, sara nöbeti geçirme

9-Yatınca daha belirginleşen sırt, bel veya kalça ağrısı

10-Kansızlık

11-Sarılık

12-Kilo kaybı

13-Aşırı halsizlik

14-Diğer daha nadir görülen bulgular

şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu bulguların bazıları hastalığın böbrekte oluşturduğu etkiden kaynaklanırken, diğerleri hastalığın böbrek dışındaki organlara yayılması veya başka organa yayılmadan kana salgıladığı bazı maddelerle oluşan bulgular (Paraneoplastik sendrom) şeklindedir. Yukarıda belirtilen bulgulardan bazıları kolayca düzelen kanser dışı rahatsızlıklarda da görülebildiği gibi bazıları ise bu hastalığa özgü özellikler taşımaktadır (Not: Yukarda belirtilen bulgular böbrek kanserlerinde görülebilen bulguların hepsini içermediğinden hastaların “bu bulgulara benzer yakınmam yok o nedenle böbrek kanseri olamam” diye düşünmeleri yanlış olacağı gibi “idrarımda kan geliyor o halde kesin böbrek kanseriyim” diye düşünmeleri de yanlış olacaktır. Bu nedenle, herhangi bir sağlık yakınması olmayan kişide yeni gelişen bir yakınma ortaya çıktığında doktora başvurarak kontrolünü yaptırması doğru yaklaşım olacaktır).

            Böbrek kanserinin nedenleri incelendiğinde, tüm kanserlerde olduğu gibi kesin nedeni belirlemek zordur. Böbrek kanseri gelişme riskini arttıran bazı faktörler şöyledir;

1-Sigara kullanımı

2-Ailesel yatkınlık

3-Yaşın artması

4-von Hippel Lindau Hastalığı kalıtsal hastalıkların olması

5-Çalışma ortamında Kadmiyum veya çeşitli böcek ilaçları gibi kanserojenlere maruziyet.

 

Güncel onkolojik yaklaşımda böbrek kanseri tedavisi, onkoloji doktoru tarafından hastanın özellikleri göz önüne alınarak belirlenmektedir. Ancak, çok genel bir şekilde özetleyecek olursak; böbrek kanserlerinde tedavi; cerrahi, ilaç tedavileri ve  radyoterapi ile olmaktadır.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.