Yemek Borusu Yarası

Yemek Borusu Yarası

Kanser tedavisine bağlı yemek borusu yaraları sık karşımıza çıkan yan etkilerden biridir. Genelde tedavi verilmesinden 1 hafta sonra karşımıza çıkmakta, ağrı nedeniyle yemek yemek ve sıvı gıda tüketmek zorlaşmaktadır.        

Yemek borusu yaralarının düzelmesinde;

1-Yapılan ilaç tedavisine ara verilmeli

2-Sıcak veya çok soğuk, acı, baharatlı, asitli ve tuzlu yiyeceklerden kaçınılmalı

3-Meyve ve sebzeleri pişirerek tüketilmeli

4-Kuru ekmek, kuru yemiş, susuz büyük parça et yenilmeye çalışılmamalı, sıvı yumuşak diyet tercih edilmeli

            Yemek borusu yaralarının ilaç tedavisinde, doktor tarifi ile bir şurup ve iğnenin karıştırılması ile yapılan ilaç kullanılmaktadır. Ayrıca zor düzelen vakalarda ağızdan tablet şeklinde, tablet kullanmayan hastalarda damardan uygulanan ilaçlar ile tedavisi verilebilmektedir. Ayrıca bazı geleneksel tamamlayıcı tıp uygulamalarının da yemek borusu yaralarının düzelmesinde katkısı olmaktadır. Özellikle meme, rahim ve yumurtalık kanseri dışındaki diğer hastalarda uygulanabilecek bu tamamlayıcı geleneksel yöntemlerin tümü yemek borusu yaralarının düzelmesine katkı sağlamaktadır.

İlaca bağlı yemek borusu yarası olan hastalarda, ilaç tedavisi ve geleneksel tamamlayıcı tıp yaklaşımlarının size kullanılıp kullanılmayacağı  konusunda onkoloji doktorunuzdan bilgi alınız.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.