Sıcak Basması

Sıcak Basması

Menapoza girmemiş kanser hastalarında; ilaçlara bağlı adet kesilmesi, sıcak basması ve gece terlemesi sık karşılaşılan bir yan etkidir. Meme kanseri hastalarının bir kısmında adet kesilmesi istenen bir durum olmakla birlikte genel olarak menapoza girmemiş kadınlarda ciddi yakınma nedenidir.

            Hormonal tedavideki sıcak basması ve gece terlemeleri, kan östrojen düzeylerinde veya doku bazında östrojen hormon etkinliğindeki azalma ile ilişkili iken, kemoterapiye bağlı sıcak basmaları, yumurtalık fonksiyonlarındaki baskılanma ile ilişkilidir.

            Sıcak basması ve gece terlemesi olan hastalarda;  meme, yumurtalık ve rahim kanseri dışındaki diğer kanser hastalarında östrojen hormonunu yerine koyma tedavisi, hormon olmayan 4 çeşit ilaç ile tedavi, hipnoz tedavisi, geleneksel tamamlayıcı tıp tedavi yöntemleri kullanılan tedavi türleridir.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.