Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi

Kemoterapi tedavisi sırasında bazı hastalarda kısmi veya tam saç dökülmesi görülebilmektedir. Genellikle ilk tedaviden 15 gün sonra saç diplerinde hafif batma hissi ile beraber dökülme başlamaktadır. Çoğu zaman saç dökülmesine ek olarak kaş, kirpik ve erkeklerde sakalda da dökülme görülmektedir.

               Saç dökülmesinin ne oranda olduğu kemoterapi türüne bağlıdır. Bazı kemoterapi ilaçlarında %100 dökülme görülürken bazı kemoterapi ilaçlarında ise hiç saç dökülmesi olmamaktadır. Kemoterapiye bağlı saç dökülmesinde saçlar muhakkak geri çıkar. Saç çıkması bazen kemoterapi devam ederken olabileceği gibi (Genellikle tekrar dökülür), çoğunlukla tedavinin tamamlanmasından 1 ay sonra eskisinden daha gür şekilde başlamaktadır.

,              Kanser tedavisinde bazen, birden farklı kemoterapi ilacı aynı etkiyi sağladığından, saç dökmeyen ilacı tercih edebilir. Ancak unutmamak gerekir ki saç dökmeyen ilacın başka yan etkileri de vardır ve şiddetli olabilir. Örneğin, bir ilaç saç dökmez ancak şiddetli bulanı-kusma yapabilirken diğer ilaç saç dökülmesi dışında başka yan etki yapmayabilir. Bu nedenle hastanın hekiminden bu konuda ayrıntılı bilgi alması uygun olur.

               Saç dökülmesine neden olan bir ilaç ile tedavi yapılması zorunlu ise saçlı derideki kan akımını soğutma ile saç dökülmesini önleyen çeşitli tıbbi cihazlar geliştirilmiştir. Bu aletlerin kullanımı bazı kanser türlerinde uygun değildir. Yine sinüzit gibi çeşitli hastalıkların varlığında saç soğutma sistemi kullanılamaz. Bu nedenle, saç soğutma aleti kullanımının uygun olup olmadığı konusunda onkoloji doktorunun değerlendirme yapması gerekmektedir.

               Kullandığınız kemoterapinin saç döküp dökmeyeceği ve varsa bunun önlenmesi ile ilgili onkoloğunuzdan bilgi alınız.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.