Midede Yanma ve Ağrı

Midede Yanma ve Ağrı

Kanser tedavisi sırasında zaman zaman mide ağrısı veya midede yanma yakınmaları oluşabilmektedir.

            Mide ağrı veya yanma yakınmaları; kemoterapi ilacının kendisine bağlı oluşabileceği gibi kemoterapiye bağlı bulantı-kusma ve alerji oluşumunu önlemek için

kullanılan bir ilacın yan etkisi de olabilir. Ayrıca kanserli hastalarının ağrı tedavisinde kullanılan bazı ağrı kesici ilaçların, mideye yan etkilerinin sonucu da olabilmektedir.

            Midede ağrı veya yanma yakınması olan hastaların bu durumu doktoruna bildirmesi önemlidir. Zira, karın içinde hastalığı olan hastalarda bazen belirtilen yakınmalar hastalıkta oluşabilecek bir kötüleşmenin habercisi de olabilir.

            İlaçlara bağlı mide ağrısı veya yanmada beslenme;

1-Hafif ve soğuk yiyecekler tercih edilmeli, sıcak yiyeceklerden kaçınılmalı

2-Az yağlı gıdalar tercih edilmeli

3-Tuzlu, acı baharatlı gıdalardan kaçınılmalı         

4-Kızartmalar yenilmemeli

5-Soğan, sarımsak, turp, posalılar gibi gaz yapıcılardan kaçınılmalı

6-Yeşil biber, lahana, karnabahardan kaçınılmalı

6-Yemekler yavaş yavaş ve iyi çiğnenerek yenmeli

 

            İlaçlara bağlı midede ağrı tedavisinde 3, yanma yakınmalarının tedavisinde 2 çeşit ilaç çok sık kullanılmaktadır. Tedaviye yanıt vermeyen veya ilaca bağlı olduğu kesin olmayan durumlarda gastroskopik değerlendirme doktor kararına göre yapılabilir.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.