Kabızlık

Kabızlık

Kanserde ilaç tedavileri sırasında kabızlık sık karşılaşılan bir sorundur. Bazı ilaçların direkt olarak barsak hareketlerinde yavaşlatma yapıcı etkisi ile kabızlık oluşabildiği gibi, koku ve tat değişikliklerine bağlı beslenme alışkanlığındaki değişiklik, azalan beslenme ile posalı besinlerin daha az alınması ve ilaca bağlı halsizlik nedeniyle bedensel aktivitelerin azalması gibi sebeplerle de kabızlık ortaya çıkmaktadır. 

               İlaçlara bağlı kabızlığın giderilmesinde; günde 8-10 bardak sıvı alınması, posalı yiyecekler tercih edilmesi, bol çiğ meyve-sebze tüketilmesi, sabah aç karnına kayısı, hurma veya kuru erik ile birlikte bir bardak ılık su içilmesi, midede hassasiyet oluşturmuyor ise sabah aç karnına 1 kaşık soğuk sıkım zeytin yağı  içilmesi tercih edilebilir. Sinameki otu uzun süre kullanımda barsak polipi oluşturduğundan kısa süreli kullanılabilir. Bu beslenme değişikliklerine yanıt vermeyen hastalarda kabızlık ilaçları kullanılır.

               İlaçlara bağlı gelişen kabızlık ile kanser kitlesinin etkisiyle oluşan barsak daralmasına bağlı kabızlık, tedavilerindeki farklılıklar nedeniyle birbirinden ayrılmalıdır.  Bu nedenle kanser hastasında kabızlık gelişmiş ise, muhakkak onkoloğuna bu konuda bilgi vermeleri gerekir. Ayrıca hastanın, ilaca bağlı kabızlık durumunda ilaç tedavisi, beslenme ve bitkisel yaklaşımlar konusunda onkoloğundan bilgi alması uygun olacaktır.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.