İştahsızlık ve Kilo kaybı

İştahsızlık ve Kilo kaybı

Kanser hastalarında iştahsızlık ve kilo kaybı, hem hastalığa hem de hastalık tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçlara bağlı oluşabilmektedir.

               İlaçlar ile oluşan iştahsızlık ve kilo kaybında kullanılabilecek tedaviler 2 grupta toplanabilir:

1.Diyet :

  1. Hasta, acıkmasa bile kendini yemeye zorlamalı
  2. İştah azalması ile birlikte mide hacminde azalma olacağından azar azar yese bile kendini sık sık yemeye zorlamalı
  3. Hacimsel olarak bol kalorili ve kaliteli protein içeren (Et, peynir, yumurta gibi) gıdaları tercih etmeli
  4. d. Önce katı sonra sıvı gıdaları yemeli. Böylece, hacimce daha az ancak kalori ve protein açısından daha yoğun gıdaları fazla tüketmiş olur

 

2.İlaçlar:

Şurup ve tablet şeklinde 2 ilaç iştah açıcı olarak kullanılmaktadır. Tablet formu özellikle hareketi nispeten kısıtlı olan veya daha önce pıhtı atma problemi veya damar pıhtı (Derin ven trombozu) problemi olan hastalarda kullanılması sakıncalıdır. Şurup formundaki ilaç ise uyuklama problemi oluşturabilmektedir. Ayrıca günlük kalori alımı kısıtlı olan hastalarda, ilaç firmalarınca bu hastalar için üretilmiş mama formunda besin takviyeleri de kullanılabilir. Ağızdan beslenme problemi olan hastalarda ise bu durum için özel olarak üretilmiş damardan beslenme serumu ile beslenme yapılabilmektedir.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.