Halsizlik

Halsizlik

Kanser hastalarında halsizlik sık karşılaşılan bir sorundur. İlaçların dışında kanser hücrelerinin kana salgıladığı bazı maddelerin etkisi ile veya kansere bağlı kansızlık, kansere bağlı kilo kaybıyla oluşan kas kitlesinde azalma, depresyon ve benzeri pek çok neden halsizliği tetikleyebilir.

            İlaçlara bağlı halsizlik tedavisinde öncelikle halsizliğe katkı sağlayan ve düzeltilecek halsizlik nedenleri olan; anemi, depresyon, diyabet ve benzeri kronik hastalıklar gibi diğer faktörlerin olup olmadığı belirlenmeli ve bunların tedavileri düzenlenmelidir.

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı halsizliği düzelten bir ilaç yoktur. Ancak, Fizik Tedavi doktoru tarafından belirlenecek ve Onkoloji doktorunun da uygun göreceği egzersiz programları halsizliğin düzelmesine olumlu katkı sağlayacaktır.

Halsizlik yakınmanızın düzeltilmesi ile ilgili onkoloğunuzdan yardım alınız.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.