İlaçlara Bağlı Enfeksiyon

İlaçlara Bağlı Enfeksiyon

             Kanser hastalarında enfeksiyon, bağışıklık sisteminde baskılanma, kitle basısına bağlı drenaj problemleri gibi sebeplerle sık olarak görülmektedir. Buna ilave olarak, kanser tedavisinde kullanılan ilaç tedavileri de enfeksiyon gelişmesine neden olabilmektedir.

            Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı enfeksiyon gelişimi; bağışıklık sisteminin dolaylı baskılanması, akyuvar sayısındaki azalmaya bağlı bağışıklık sisteminde direkt baskılanma, mukoza denilen ağız, yemek burusu, barsak gibi içi boş organların iç yüzeyini örten bariyer yapısında bozulmayla gelişen enfeksiyon (Ağız mukozasında bozulmaya bağlı gelişen ağız yarasında mantar enfeksiyonu gelişmesi, barsak mukoza bozulmasına bağlı enfeksiyon oluşması ile ishal vb.) gibi durumlara bağlı gelişmektedir.

            İlaçlara bağlı enfeksiyon gelişmesi durumunda, bu ilacın kesilmesi ve sonrasında enfeksiyon nerede gelişmiş ise ona yönelik önlemler alınır (Örneğin ağızda mukoza hasarına bağlı enfeksiyon ise; ağız bakımı, mukoza koruyucu ilaç ve geleneksel tamamlayıcı tedavi unsurları kullanılması, mantar üremiş ise mantarı öldürücü ilaç kullanılması, bakteri üremesi varsa antibiyotik kullanılması gibi). Akyuvar düşüklüğüne enfeksiyon tablosu eklenmiş ise akyuvar yükseltici ilaç enjeksiyonu tedaviye eklenir. Genel durumu bozuk hastalarda, bu ve ek diğer tedavilerin uygulanması enfeksiyona bağlı kan zehirlenmesi (Sepsis) riski nedeniyle

hastaneye yatırılarak yapılmalıdır.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.