El ve Ayakta Uyuşukluk

El ve Ayakta Uyuşukluk

            Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı el ve ayaklarda uyuşukluk (duyusal nöropati) sık rastlanan bir bulgudur. Bu durum, ilacın sinirde oluşturduğu, genelde geçici, hasarlanma ile ilgilidir.

            İlaca bağlı nöropati; 1’den 3’e kadar değişen şiddette karşımıza çıkar. Bunlardan 3.derece nöropatide, kullanılan ilacın kesilmesi gerekmektedir. Örneğin; uyuşukluk nedeniyle düğmelerini ilikleyemeyen, kaşığı yemek yerken elinden düşürmeye başlayan, yürürken bastığını hissetmeyen veya hissizlik nedeniyle bastığını anlamayıp sık sık ayak bileği burkulan hastalar 3. derece nöropatisi olan kişilerdir.

            Nöropatinin düzelmesi için doktor tarafından 3 çeşit ilaç uygulanması yapılabilir. Ayrıca, nöropatik potansiyeli olan ilaçların damardan uygulanması sırasında, ayrı serum içine katılıp uygulanan bazı koruyucu ilaçlarla yapılan tedavi de  hastaya onkoloğu tarafından yapılabilir.

Geleneksel Tıp uygulamalarından bazıları ile ilaçlara bağlı nöropati tedavisinde oldukça iyi sonuçlar alınabilmektedir.

İlaca bağlı nöropatinin tedavisinde; ilaç tedavisi ve bazı geleneksel tamamlayıcı tıbbi yaklaşımların fayda edip etmeyeceği konusunda onkoloji doktorunuzdan bilgi alınız.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.