Ekle ve Kas Ağrısı

Ekle ve Kas Ağrısı

             Kanser tedavisinde ilaçlara bağlı eklem ve kas ağrıları sık rastlanan yan etkilerdir. Üç tür kanser ilacında özellikle bu tür ağrılar sık olmaktadır:

1-Bazı kemoterapi ilaçları, 2- Meme-yumurtalık ve rahim kanserinde kullanılan bazı hormonal tedavi ilaçları 3-Kemoterapiye bağlı gelişen akyuvar düşüklüğünü tedavi etmekte kullandığımız aşıya bağlı ağrılar. Aşıya bağlı ağrılar genelde 10 gün içinde düzelirken, kemoterapiye veya hormonal tedaviye bağlı ağrılar uzun süre devam etmektedir. Hormonal tedavi ağrıları 6 aydan sonra çoğunlukla düzelme gösterir iken, kemoterapinin kas hasarlanmasına bağlı ağrıları genelde 20 içinde, nöropatik ağrıları ise 6 ay ile 18 ay içinde yavaş yavaş azalarak kaybolmaktadır.

            İlaçlara bağlı ağrı tedavisinde ağrı kesiciler fayda etmektedir.  Kemoterapinin nöropatik ağrılarında ise 3 çeşit ilaç ile ağrıyı azaltılmaya çalışılmaktadır.

            Hem hormonal terapiye bağlı ağrılar hem de kemoterapinin nöropatik ağrılarında bazı Geleneksel Tamamlayıcı Tıp uygulamaları da fayda sağlayabilmektedir.

İlaca bağlı eklem ve kas ağrısı olan hastalarda ilaç tedavisi ve geleneksel tamamlayıcı tıp yaklaşımlarının size fayda sağlayıp sağlamayacağı konusunda onkoloji doktorunuzdan bilgi alınız.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.