Cinsel Fonksiyonlarda Bozulma

Cinsel Fonksiyonlarda Bozulma

İLAÇLARA BAĞLI CİNSEL FONKSİYON BOZUKLUKLARI

            Kanserde tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı; libido azalması, ereksiyon bozuklukları ve sıcak basması en sık görülen yan etkilerdir. Ayrıca erken boşalma, ağrılı cinsel ilişki, mesane içine ejekülasyon, ejekülasyonda sperm gelmemesi gibi farklı cinsel fonksiyon bozuklukları görülebilmektedir.

            Bu yan etkilerin tedavisinde; eğer şikayetin temelinde kansere bağlı depresyon, nedensiz korku (anksiyete) veya stres gibi duygusal faktörler varsa bunların öncelikle tedavi edilmesi için psikiyatri doktorunun önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir. Erektil fonksiyon bozukluklarında, kanser tedavisini olumsuz etkilemeyecek, ilaçlar veya mekanik yöntemlerin kullanımı konusunda üroloji doktorunun önerilerine uyulması uygun olur. Ayrıca bazı geleneksel tamamlayıcı tıp yöntemleri de gelişen sorunun çözümünde fayda sağlayabilir. Sıcak basmalarının tedavisi sıcak basması konu başlığı adı altında ayrıca anlatılmıştır.

            Cinsel fonksiyon bozukluğu yakınmalarınızın çözümü konusunda onkoloğunuzdan bilgi alınız.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.