Beyine olan yan etkiler

Beyine olan yan etkiler

İLAÇLARA BAĞLI GELİŞEN BEYİN YAN ETKİLERİ

             Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı zaman içinde beyinde; bulanıklık hali, konsantre olmada güçlük, doğru kelimeleri bulmakta güçlük, unutkanlık gibi durumlar (Chemo brain veya kimyasala bağlı beyin bulanıklığı) gelişebilir.

            Hasta, kendinde gelişen bu durumu onkoloji doktoruna aktardığında; öncelikle filmde görünür bir hastalık (Örneğin beyine kanser sıçraması, damar tıkanıklığı vb) olup olmadığı Beyin Emar filmi ile araştırılır. Herhangi bir bulgu görülmez ise kansızlık, depresyon, uyku bozukluğu veya erkan menapoz gibi benzer bulgulara neden olabilecek hastalıklar olup olmadığı araştırılır varsa tedavilerine başlanır. Bu belirtilen durumlar yok ise hastada ilaca bağlı beyin yan etkisi olduğu düşünülerek; bazı ilaçlar ve zihinsel egzersizleri gibi doktor önerileri doğrultusunda yapılacak tedaviler  kullanılmaktadır.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.