Ağız Yarası

Ağız Yarası

İLAÇLARA BAĞLI AĞIZ YARASI

Kanser tedavisine bağlı ağız yaraları sık karşımıza çıkan yan etkilerden biridir. Genelde tedavi verilmesinden 1 hafta sonra beyaz lekeler şeklinde dil üzeri ve altında, damak ve yanak içinde ve alt dudağın arka kısmında karşımıza çıkmakta, ağrı nedeniyle yemek yemek ve sıvı gıda tüketmek zorlaşmakta ve aşırı tükrük sekresyonuna neden olarak hastada sıkıntı yaratmaktadır.     

 Ağız yaralarının düzelmesinde;

1-Yapılan ilaç tedavisine ara verilmeli

2-Sıcak veya çok soğuk, acı, baharatlı, asitli ve tuzlu yiyeceklerden kaçınılmalı

3-Meyve ve sebzeleri pişirerek tüketilmeli

4-Kuru ekmek, kuru yemiş, susuz büyük parça et yenilmeye çalışılmamalı, sıvı yumuşak diyet tercih edilmeli

5-Kolay çiğnenen yiyecekler tercih edilmeli

6-Damağa yapışmayacak yiyecekler tercih edilmeli

            Ağız yaralarının ilaç tedavisinde 3 çeşit ilaç vardır. Ayrıca bazı geleneksel tamamlayıcı tıp uygulamalarının da ağız yaralarının düzelmesinde katkısı olmaktadır. Meme, rahim ve yumurtalık kanseri dışındaki diğer hastalarda uygulanabilecek bu tamamlayıcı geleneksel yöntemlerin tümü ağız yarasının hızlı düzelmesine katkı sağlamaktadır.

İlaca bağlı ağız yarası olan hastalarda ilaç tedavisi ve geleneksel tamamlayıcı tıp yaklaşımlarının size fayda sağlayıp sağlamayacağı  konusunda onkoloji doktorunuzdan bilgi alınız.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.