İlaçlara Bağlı Yan Etkilerin Tedavisi

Yemek Borusu Yarası

Yemek Borusu Yarası

Kanser tedavisine bağlı yemek borusu yaraları sık karşımıza çıkan yan etkilerden biridir. Genelde tedavi verilmesinden 1 hafta sonra karşımıza çıkmakta, ağrı nedeniyle yemek yemek ve sıvı gıda tüketmek zorlaşmaktadır.        

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi

Kemoterapi tedavisi sırasında bazı hastalarda kısmi veya tam saç dökülmesi görülebilmektedir. Genellikle ilk tedaviden 15 gün sonra saç diplerinde hafif batma hissi ile beraber dökülme başlamaktadır. Çoğu zaman saç dökülmesine ek olarak kaş, kirpik ve erkeklerde sakalda da dökülme görülmektedir.

Sıcak Basması

Sıcak Basması

Menapoza girmemiş kanser hastalarında; ilaçlara bağlı adet kesilmesi, sıcak basması ve gece terlemesi sık karşılaşılan bir yan etkidir. Meme kanseri hastalarının bir kısmında adet kesilmesi istenen bir durum olmakla birlikte genel olarak menapoza girmemiş kadınlarda ciddi yakınma nedenidir.

Midede Yanma ve Ağrı

Midede Yanma ve Ağrı

Kanser tedavisi sırasında zaman zaman mide ağrısı veya midede yanma yakınmaları oluşabilmektedir.

            Mide ağrı veya yanma yakınmaları; kemoterapi ilacının kendisine bağlı oluşabileceği gibi kemoterapiye bağlı bulantı-kusma ve alerji oluşumunu önlemek için

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.

Image

Web sitemizdeki tüm makaleler ve görseller lisanlı olup izinsiz kullanılması ya da kopyalanması yasaktır.

MEDİSTANBUL Hastanesi Tıbbi Onkoloji Depatmanı Yunus Emre Mah. Lütfi Aykaç Blv. No: 80:G - Sultangazi/İstanbul
info@hakankaragol.com
İletişim Hattı - 0 (542) 681-8200- Konum İçin TIKLAYINIZ