Bitkilerle Tedavi (Fitoterapi)

Bitkilerle Tedavi (Fitoterapi)

Bitkisel Tedavi (Fitoterapi), bir bitkinin tamamı veya bir bölümünün tedavi amaçlı olarak kullanılmasıdır.

Fitoterapide kullanılan bitkisel ürün ile bitkilerden elde edilen ilaçlar farklıdırlar. Bitkisel ilaç, bitkinin içindeki tek bir kimyasaldan (Örneğin ilaç olarak kullanılan atropin, Güzel Avrat otunun içindeki yüzlerce kimyasaldan biri iken) oluşurken, fitoterapide kullanılan ürün bitkinin bir kısmı veya bütününü içermektedir (Örneğin idrar söktürücü olarak kullanılan ıhlamur çiçeği yüzlerce kimyasalı içeren çiçeğin bütününden elde edilir).

Fitoterapi belirli kurallara bağlı kullanılan bir yöntemdir. Bu kuralların neler olduğu, Farmakope adı verilen, içinde her bir bitki için bir monografdan oluşan bölümlerden meydana gelmiş kitaplarda yazılmıştır. Örneğin, Avrupa için ESCOP monografları bu konuda kural kitabı iken, Türkiye’de 3. baskısı 2017’de çıkmış FFD Monografları ülkemizde mevcut bitkisel tedaviler için bilgi kaynağı durumundadır. Bu kitaplardaki her bir monograf bölümünde bir bitki için; bitkinin bilimsel adı (Örneğin zerdeçal için: Curcuma longa L.), bitkinin gözle ve mikroskobik olarak yapısının ölçü ve şekillerle tanımlanması, bitkinin tedavide kullanılan kısmı (Örneğin zerdeçal için: kök kısmı), bitkinin dünyada doğal olarak bulunduğu coğrafya bölgeleri, hasat edildiği mevsim, bitkinin tedavide kullanılan kısmının biyokimyasal olarak içerdiği maddeler, bitkinin standardize edilmesine yardımcı olan etken maddenin oranı (Örneğin , zerdeçal bitkisi için curcumin miktarı %3-5 minimum), bilimsel olarak bitkinin bu kısmının kullanılması ile elde edilecek faydalar, bu bitkisel tedavi ile oluşacak yan etkiler, ilaçlar ile etkileşim, hangi dozlarda ve nasıl (Çay olarak, tozun yutulması vb.) kullanılması gerektiği gibi çok ayrıntılı bilgileri içerir.

Bitkisel tedaviler, Türkiye’de eczacılık fakültelerinde 4 yıllık eğitim programında 2 yıl eğitimi verilen bir bilim dalıdır. Türkiye’de birkaç devlet ve özel üniversite tıp fakültesinde seçmeli ders olarak eğitim programına alınmış olmasına rağmen, henüz tüm tıp fakültelerinde ders programlarda ayrı bir staj olarak yer almamaktadır. Hekimlerde görülen bitkisel tedavi ile ilgili bilgi eksikliklerinin giderilmesi amacıyla Ekim 2016’dan itibaren Sağlık Bakanlığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı denetiminde çeşitli üniversitelerde Fitoterapi Eğitim Merkezleri açılmış ve bu programlardan mezun olan hekimlere ilk Bakanlık Uygulama Sertifikaları Mart 2017’de verilmiştir.

Bitkisel tedavilerin kanser hastalarında kullanımı tamamlayıcı nitelik taşımaktadır. Bugün için, tek başına bitkisel tedavi kullanımı ile kanser iyileştiğini söylemek bilimsel temeli olmayan bir yaklaşım olacaktır. Ancak, fitoterapi uzmanı onkolog tarafından cerrahi, radyoterapi ve ilaç tedavilerine tamamlayıcı olarak verilecek bitkisel tedavilerden ek faydalar elde edilebilir.

Fitoterapi uzmanı onkolog tarafından kanser hastalarında bitkisel tedavi uygulamaları;

1-İlaç tedavileri ile birlikte bitkisel tedavilerin kullanılması

2-Radyoterapi ile birlikte bitkisel tedavilerin kullanılması

3-Tedavilerin yan etkilerin azaltılmasında bitkisel tedavilerin kullanılması

4-İleri evre hastalık olup cerrahi, ilaç veya radyoterapi uygulaması yapılamayacak, genel durumu iyi olmayan hastaların destek tedavilerinde bitkisel tedavilerin kullanılması

5-Kanser oluşma riski yüksek (Ailesel veya mesleki riski yüksek olanlar veya yaşam alanları nedeniyle yoğun risk altında olanlar gibi) olan kişilerde kanser oluşumunun önlenmesinde kullanılması alanlarında yoğunlaşmaktadır.

Yukarıda belirtilen konular ile ilgili soru ve sorunlarınız ile ilgili fitoterapi uzmanı onkoloğunuzdan bilgi alınız.

        

 

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.