Akupunktur Tedavisi

Akupunktur Tedavisi

Akupunktur nedir?

Akupunktur, Geleneksel Çin Tıbbı’nın önemli  bölümünü oluşturmaktadır.

Geleneksel Çin Tıbbı’na göre insanın kendi iç dünyası ve dış dünya (evren) sıkı bir ilişki içindedir. Dış dünyadaki; sıcak veya soğuk hava, rüzgar, nem, vb. faktörler insanı etkiler. Aynı şekilde öfke, korku, üzüntü, endişe, şok, uzayan yaslar veya aşırı sevinç gibi duygular kişinin iç dünyası ile ilgili olan dengesini bozan etkenlerdir. İç ve dış kötü etkenler uzun sürdüğünde ise sağlık sorunlarına yol açabilirler. Akupunktur, bozulan dengenin yeniden oluşmasını ve vücudun kendi iyileşme mekanizmalarını harekete geçirmesini sağlar.

Akupunktur noktaları iğne, masaj veya lazer yoluyla uyarılır. Bu uyarılar; otonom sinir sistemi,  bağışıklık sistemi, endokrin (İç salgı) sistemi  ve  bölgesel kan dolaşımı üzerine etki ederler. Bu etki ile hastalıkların tedavisi sağlanır.

 

Akupunktur Tarihçesi

Akupunkturun yaklaşık olarak 5-6 bin yıldır Geleneksel Çin Tıbbı’nda kullanıldığı düşünülmektedir. Akupunkturun Çin dışına çıkarak dünyaya açılması ise  geçen yüzyılda Çin’ e giden, orada kendi sağlık sorunlarında bu yöntemin faydalı olduğunu gören Avrupalı bürokratların Avrupa’ya getirmesi ile olmuştur.

 

Kanserde akupunktur tedavisinin aşağıdaki durumlarda faydası olabilmektedir:

Kanser hastalarında akupunktur tedavisinin uygun olup olmayacağı hastanın kanser türü, kanser evresi, kanser tedavisinde kullanılan standart tedavinin türü ve buna bağlı oluşan yan etki varlığı (Kan pıhtılaşma hücrelerinde veya bağışıklık sistemi hücrelerinde değişiklik, karaciğer hasarlanmasına bağlı kan pıhtılaşma maddelerinde düşüklük gibi), hastanın kanser dışındaki diğer hastalıklarına bağlı olarak değişeceğinden, aşağıda verilen yakınmaları olan hastanın akupunktur tedavisine uygun olup olmadığının belirlenmesi için, akupunktur uzmanı ile beraber çalışan onkoloji uzmanın olduğu Onkoloji merkezlerine başvurmaları gerekmektedir.

  • Kanserle ilişkili ağrılar
  • Kemoterapiye bağlı bulantı-kusma
  • Kemoterapiye bağlı gelişen el ayak uyuşmaları
  • Kemoterapiye bağlı gelişen terleme ve ateş basması
  • Kanserle ilişkili halsizlik
  • Kanserle ilişkili anksiyete, stres ve duygu durum değişiklikleri
  • Kanserle ilişkili ağız kuruluğu
  • Kemoterapiye bağlı hıçkırık tedavisinde

Akupunkturun kanser dışında diğer hastalıklarda kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi www.gelenekseltedavi.net web sitesinde bulabilirsiniz.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.