Hirudoterapi (Sülük Tedavisi)

Hirudoterapi (Sülük Tedavisi)

Tıbbi sülüklerin (Hirudo medicinalis ve Hirudo verbana türü) hastalık tedavilerinde kullanılmasına hirudoterapi denilmektedir.

Hirudoterapi Tarihi

Sülük tedavilerinin  antik çağlardan beri uygulandığı bilinmektedir. Bu tedavi ile ilgili ilk kaynaklar MÖ 15.yüzyılda yaşamış olan Babil’li hekimler tarafından uygulanıldığını göstermektedir. Antik Mısır Medeniyeti’nde hekimlerin kullandığı temel tedavi yöntemi olduğunu görüyoruz. Yine aynı şekilde, MÖ 2.yüzyılda Ege kıyılarında yaşamış olan hekim Nikandros, MS. 1.yüzyılda yaşamış Yunan hekim Pliniy ve MS 2.yüzyılda yaşamış Galen sülük tedavisini kullanmıştır. MS. 11.yüzyılda yaşamış İbn-i Sina’nın  kitaplarında sülük tedavisinden bahsettiğini görmekteyiz.

 

Günümüzde sülük tedavisi

Amerika Birleşik Devletleri’nde ilaç ve gıda dairesi (FDA) tarafından sülük tedavisinin plastik cerrahide kullanılmasına onay verilmiştir. Avrupa’da tıbbi sülük eczanelerde satılmaktadır.

Ülkemizde ise bu yıl (2018) itibariyle Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı kursları tamamlamış sertifikalı hekimler tarafından Hirudoterapi (sülük tedavileri ) uygulanmaya başlamıştır.

 

Kanserde sülük tedavisinin kullanılması

            İleri evre prostat kanserinde, sülük tükrük ekstresinin liyofilize formunun (LSE) ilaç olarak kullanıldığı hücre ve hayvan deneyleri tamamlanmış olup olumlu sonuçlar alınması üzerine klinik faz I çalışması başlayacaktır. Bu konuda gözden kaçırılmaması gereken nokta, bu çalışmalarda kullanılan tedavi materyali canlı sülük değildir, kullanılan sülükten elde edilen ve steril hale getirilmiş sülük tükrük ekstresidir.

Günümüzde sülük tedavisinin kanser hastalarında kullanımının fayda edip etmeyeceğine yönelik bitmiş klinik çalışma yoktur. Ayrıca, bağışıklık sistemi ciddi biçimde baskılanmış kanser hastalarında sülük tedavisine bağlı ciddi enfeksiyon riski göz önünde bulundurulmalıdır. Yine, kemoterapi veya radyoterapi alan hastalarda gelişen pıhtılaşma hücre fonksiyon bozulması veya hücre sayısı azalmasına bağlı olarak bu tedaviler ile birlikte sülük tedavisi uygulanmasından sonra şiddetli kanama gelişme riski olduğu akılda tutulmalıdır.

Sülük tedavisinin kanser dışında diğer hastalıklarda kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi www.gelenekseltedavi.net web sitesinde bulabilirsiniz.

 

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.